Rowerem przez Tatrzański Park Narodowy!

Rowerem przez Tatrzański Park Narodowy!

23 maja 2020 Wyłączono przez kasprowy

Będąc w Tatrach warto do maksimum wykorzystać każdy spędzony tam dzień, by chłonąć ich atmosferę i upajać się krajobrazami. Dlatego sporo jest osób, które jak najwięcej czasu zamierzają przebywać na świeżym powietrzu i wybierają różnego typu aktywności. Jedną z popularniejszych są wycieczki rowerowe. Pokonywanie górskich terenów to niezwykłe przeżycie. Tras dla miłośników dwóch kółek nie brakuje. Odpowiednie dla siebie szlaki znajdą amatorzy, rodziny z małymi dziećmi i wprawieni cykliści.

Doskonałym pomysłem jest przejażdżka przez Tatrzański Park Narodowy, który stanowi jedyny park wysokogórski w naszym kraju. Miejsce ma w sobie masę uroku. Ujmuje pocztówkowymi widokami, godzinami można je podziwiać, a zajęcie to wcale się nie nudzi. Majestatyczne szczyty, jeziora, potoki, cudna roślinność, bogactwo flory – w Tatrzańskim Parku Narodowym jest po prostu pięknie, zakątek sprzyja odpoczynkowi. W nim zupełnie zapominamy, co znaczy słowo „codzienność”.

Trasy rowerowe w Tatrzańskim Parku Narodowym

Każdy, kto marzy o tym, by nacieszyć się górskim klimatem, odreagować stres i zobaczyć prawdziwe piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego, powinien udać się na wyprawę rowerową, jedną z dostępnych tras. Przyrodę warto rozpocząć od wizyty w wypożyczalni butorowy.pl, gdzie nie tylko wybierzemy solidny jednoślad, ale też zasięgniemy kilku cennych porad profesjonalistów.

Rowerzyści muszą pamiętać, że na szlakach pierwszeństwo mają piesi. Ze sporej ilości ścieżek, fani jednośladów niestety nie skorzystają, z uwagi na duży ruch turystyczny i możliwość kolizji z wędrującymi turystami, a także z powodów trudnego podłoża, w postaci np. wysokich progów i dużych nierówności. Jednak mimo tych ograniczeń cykliści nie mogą narzekać. Udostępniono im niesamowite odcinki, których pokonanie dostarczy mnóstwo frajdy i pozytywnych wrażeń. Oto one:

  • Kuźnice – schronisko na Polanie Kalatówki – o długości ok. 1,4 km.

Odcinek z Kuźnic do schroniska na Polanie Kalatówki, z której rozciągają się spektakularne widoki, m.in. na Kasprowy Wierch. Trasa jest krótka, ale dość trudna. Pokonanie kamienistego podłoża to nie lada wyczyn.

  • Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej – o długości ok. 6,4 km.

Trasa wiedzie czarnym szlakiem z Brzezin do schroniska Murowaniec. Przeważają tereny leśne, dopiero sprzed schroniska roztacza się panorama na otoczenie Hali Gąsienicowej. Kamieniste podłoże sprawia, że do przejechania tego szlaku trzeba mieć niemałe umiejętności.

  • Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej – o długości ok. 6,4 km.

Trasa wiedzie zielonym szlakiem z Siwej Polany (dojechać do niej można samochodem lub rowerem z Zakopanego Drogą pod Reglami) do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Jest niezwykle malownicza. Oferuje widoki na jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich. Szlak pod względem trudności jest zróżnicowany, pokonuje się nawierzchnię asfaltową, jak i podłoże kamienisto-piaszczyste.

Za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej pobierana jest opłata w wysokości 5 zł.

  • Droga pod Reglami: od Murowanicy w Dolinie Bystrej do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej – o długości ok. 10,7 km.

Początek trasy znajduje się przy drodze do Kuźnic, na ul. Przewodników Tatrzańskich, a kończy na Siwej Polanie. Prowadzi Drogą pod Reglami, a na ostatnim odcinku szlakiem, który rozpoczyna się na skraju Polany Biały Potok wiodącym do Doliny Chochołowskiej.

W większości trasa przeznaczona jest dla wszystkich cyklistów, jedynie na krótkich, stromych odcinkach mogą pojawić się kłopoty, ale wtedy wystarczy przeprowadzić rower.

Z Drogi pod Reglami widać Butorowy Wierch, Gubałówkę oraz Zakopane – krajobrazy są bajeczne.