Kasprowy Wierch – jedna z największych atrakcji Tatr

Kasprowy Wierch – jedna z największych atrakcji Tatr

10 czerwca 2019 Wyłączono przez kasprowy

Tatry nieustannie cieszą się olbrzymią sympatią turystów. Przyciągają niezależnie od pory roku. Jedni wolą wybrać się tam latem i czas spędzać na zwiedzaniu regionu oraz pieszych wędrówkach. Inni natomiast wolą góry w wersji zimowej, uwielbiają poszaleć na nartach, chętnie biorą udział w kuligach i cieszą się widokami szczytów pokrytych białym puchem. Jedną z najciekawszych atrakcji Tatr jest Kasprowy Wierch. Warto mieć to na uwadze planując wycieczkę.

Pośrodku Tatr

Kasprowy Wiech o wysokości 1987 m n.p.m. zlokalizowany jest pośrodku Tatr, przez co stanowi rewelacyjny punkt widokowy. To jego wielka zaleta i powód, dla którego jest tak popularnym miejscem. Krajobrazy, jakie ukazują się oczom oszałamiają. Na wschodzie i południowym wschodzie widzimy Granaty, Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową, Niebieską i Gąsienicową Turnię, a także Świnicę, południe to szczyty słowackie, zachód zachwyca szczytami Tatr Zachodnich, natomiast na północy rozpościera się panorama na Zakopane. Trudno byłoby wybrać najpiękniejszy widok. Wszystkie olśniewają i sprawiają, że część turystów marzy o tym, by na stałe zamieszkać w regionie i tak bajeczne pejzaże mieć na co dzień.

Słynna kolejka

Kasprowy Wierch kojarzy się z powstałą w latach 1935-1936 koleją linową, która w kilkanaście minut wwozi turystów niemal na sam wierzchołek. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wejść na szczyt. Jej dolna stacja znajduje się w Kuźnicach. Podróż koleją to niesamowite, trudne do opisania wrażenia. Tatrzańskie doliny mają w sobie wiele uroku. Będąc wysoko nad ziemią zupełnie zapominamy o tym, co „zwyczajne” i codzienne. Przenosimy się do innego świata. Na szczycie Kasprowego Wierchu znajdują się bar oraz restauracja, stacja TOPR i obserwatorium meteorologiczne. Można tam więc ciekawie spędzić czas.

Piesze wędrówki

Warto wiedzieć, że z Kasprowego Wierchu można wyruszyć na dalszą wycieczkę. W kierunku zachodnim prowadzi szlak przez Czerwone Wierchy. W kierunku wschodnim rozciąga się trasa przez Orlą Perć, którą uznaje się za najtrudniejszą w Tatrach Polskich, dlatego przemierzenie jej stanowi nie lada wyzwanie. Należy się do tego solidnie przygotować, oczywiście bez dobrej kondycji nie ma sensu jej wybierać.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że wypoczywając w Tatrach należy pamiętać o Kasprowych Wierchu, który stanowi jeden z symboli tych gór. Jego urok doceni każdy, nawet ktoś, kto ma spore oczekiwania i uważa, że do grupy wrażliwych na piękno przyrody nie należy.